Motorola Moto E5
Price: 14,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Not announced yet
-
androidOS: Android 8.0, Oreo
-
phone_androidDisplay: 5 inches, 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio
-
photo_cameraCamera: 8 MP (f/2.0, 1.12 µm), autofocus, LED Flash
-
memoryRAM: 2 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto E5 |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto E5 |
| Price | 14,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Not announced yet |
| Launch Date | Not announced yet |
BODY |
|
| Body Dimensions | - |
| Body Weight | - |
| Body Color | Iron Grey, Blush Gold, Oxford Blue |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.0 |
| OS Version | Oreo |
| CPU | Quad-core |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP (f/2.0, 1.12 µm), autofocus, LED Flash |
| Secondary Camera | 5 MP (f/2.0, 1.4 µm), LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging,Panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging |