Huawei Nova 2S
Price: 38,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2017, December
-
androidOS: Android 8.0, Oreo
-
phone_androidDisplay: 6 inches, 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 16 MP (f/1.8) + 20 MP (f/1.8), phase detecti
-
memoryRAM: 4 GB RAM / 6 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3340 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 2S |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 2S |
| Price | 38,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, December |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2017, December |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | - |
| Body Weight | - |
| Body Color | Black, Gray, Red, Rose Gold, Light Blue |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 8.0 |
| Display Density | 402 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.0 |
| OS Version | Oreo |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 4 GB RAM / 6 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 16 MP (f/1.8) + 20 MP (f/1.8), phase detecti |
| Secondary Camera | Dual 20 MP + 2 MP, f/2.0, LED Flash |
| Camera Features | Geo-tagging,Touch focus,Face detection,HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3340 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging |