Motorola P30
Price: 28,750.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Rumored
-
androidOS: Android, 8.1 Oreo (Android One)
-
phone_androidDisplay: 6.2 inches, 1080 x 2280 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual 16 MP, f/1.8, 1.25µm, PDAF 5 MP, f/2.0, depth sensor
-
memoryRAM: 6 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh battery, Non-removable Li-Ion
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola P30 |
| Brand | Motorola |
| Model | P30 |
| Price | 28,750.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Not announced yet |
| Launch Date | Rumored |
| Made By | USA |
BODY |
|
| Body Color | White, Black, Aurora |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.2 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~407 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 Oreo (Android One) |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64/128 GB |
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| RAM | 6 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 16 MP, f/1.8, 1.25µm, PDAF 5 MP, f/2.0, depth sensor |
| Secondary Camera | 12 MP, f/1.9 |
| Camera Features | LED flash,panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps / 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/AAC+/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3000 mAh battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 18W |