Motorola Moto G6
Price: 25,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. release 2018, May
-
androidOS: Android 8.0, Oreo
-
phone_androidDisplay: 5.7 inches, 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 12 MP (f/1.8) + 5 MP (f/2.2), phase detection autofocus, dual-LED dual-tone Flash
-
memoryRAM: 3 GB RAM, 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh Battery, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola Moto G6 |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G6 |
| Price | 25,500.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global, Brazil |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, April |
| Launch Date | Exp. release 2018, May |
BODY |
|
| Body Dimensions | 153.8 x 72.3 x 8.3 mm (6.06 x 2.85 x 0.33 in) |
| Body Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Body Color | Deep Indigo, Silver, Blush, Black |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 424 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.0 |
| OS Version | Oreo |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB RAM, 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 12 MP (f/1.8) + 5 MP (f/2.2), phase detection autofocus, dual-LED dual-tone Flash |
| Secondary Camera | 8 MP (f/2.2), LED Flash, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging,Touch focus,Face detection,Panorama, Auto-HDR |
| Video | 1080p@60/30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 15W |