Motorola One Power (P30 Note)
Price: 29,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Exp. release 2018, October
-
androidOS: Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 Android One, Pie
-
phone_androidDisplay: 6.2 inches, 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 16 MP, 1.12µm, PDAF
-
memoryRAM: 3 GB, 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 5000 mAh Battery, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Motorola One Power (P30 Note) |
| Brand | Motorola |
| Model | One Power (P30 Note) |
| Price | 29,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, August |
| Launch Date | Exp. release 2018, October |
BODY |
|
| Body Color | Black |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 8.1 (Oreo), planned upgrade to Android 9.0 Android One |
| OS Version | Pie |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB, 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 16 MP, 1.12µm, PDAF |
| Secondary Camera | 12 MP, 1.25µm |
| Camera Features | LED Flash,Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging 15W |