Huawei Honor V8
Price: 38,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, May
-
androidOS: Android OS, v6.0, Marshmallow
-
phone_androidDisplay: 5.7 inches, 1080 x 1920 pixels (KNT-AL10, KNT-TL10)
-
photo_cameraCamera: Dual 12 MP, f/2.2, 27 mm, phase detection autofocu
-
memoryRAM: 4 GB RAM (KNT-AL20)
-
battery_charging_fullBattery: 3500 mAh Battery, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Honor V8 |
| Brand | Huawei |
| Model | Honor V8 |
| Price | 38,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, May |
| Launch Date | Available. Released 2016, May |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 157 x 77.6 x 7.8 mm (6.18 x 3.06 x 0.31 in) |
| Body Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Body Color | Silver, Gold, Rose Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.7 inches (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels (KNT-AL10, KNT-TL10) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 386 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 - Emotion UI 4.1 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android OS, v6.0 |
| OS Version | Marshmallow |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (KNT-AL10, KNT-TL10) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB / 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 4 GB RAM (KNT-AL20) |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 12 MP, f/2.2, 27 mm, phase detection autofocu |
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.4, 1080p |
| Camera Features | 1.25 µm pixel size,Geo-tagging,Touch focus,Face/smile detection,Panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes (KNT-AL10, KNT-AL20) |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3500 mAh Battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |
| Infrared | Yes |