Huawei P10 Lite
Price: 29,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2017, March 31st
-
androidOS: Android OS, v7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.2 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 12 MP, f/2.2, autofocus, dual-LED (dual tone) flas
-
memoryRAM: 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei P10 Lite |
| Brand | Huawei |
| Model | P10 Lite |
| Price | 29,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, February |
| Launch Date | Available. Released 2017, March 31st |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 146.5 x 72 x 7.2 mm (5.77 x 2.83 x 0.28 in) |
| Body Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Body Color | Pearl White, Midnight Black, Platinum Gold, Sapphi |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.2 inches (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 424 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | To be confirmed - Emotion 5.1 UI |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android OS, v7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | HiSilicon Kirin 658 |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 12 MP, f/2.2, autofocus, dual-LED (dual tone) flas |
| Secondary Camera | 8 MP, autofocus, f/2.0, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging,Touch focus,Face/smile detection,Panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | XviD/MP4/H.264/WMV player |
| Infrared | No |