Huawei Mate 9
Price: 58,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2016, December
-
androidOS: Android OS, v7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.9 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual 20 MP +12 MP, f/2.2, 27mm, OIS, 2x zoom, Leic
-
memoryRAM: 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Mate 9 |
| Brand | Huawei |
| Model | Mate 9 |
| Price | 58,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (MHA-L29 model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - MHA-L29, MHA-L09 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - MHA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2016, November |
| Launch Date | Available. Released 2016, December |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 156.9 x 78.9 x 7.9 mm (6.18 x 3.11 x 0.31 in) |
| Body Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Body Color | Space Gray, Moonlight Silver, Champagne Gold, Moch |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.9 inches (~77.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 373 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 - EMUI 5.0 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android OS, v7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Hisilicon Kirin 960 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - single SI |
| RAM | 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 20 MP +12 MP, f/2.2, 27mm, OIS, 2x zoom, Leic |
| Secondary Camera | 8 MP, f/1.9, 26mm, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging,Touch focus,Face/smile detection,Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | v2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging |
| Infrared | Yes |