Huawei MediaPad M3 Lite 8
Price: 24,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2017, June
-
androidOS: Android 7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 10.1 inches, 1200 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP, Autofocus
-
memoryRAM: 3 GB RAM / 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 4800 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MediaPad M3 Lite 8 |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad M3 Lite 8 |
| Price | 24,990.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Yes |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, June |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2017, June |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 213.3 x 123.3 x 7.5 mm (8.40 x 4.85 x 0.30 in) |
| Body Weight | 310 g (10.93 oz) |
| Body Color | Gold, white, Space grey |
DISPLAY |
|
| Display Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 10.1 inches (~112.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 5.1 |
| Display Density | 224 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | No |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android 7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB / 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB RAM / 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, Autofocus |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Geo-tagging,Touch focus,Face detection |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4800 mAh Battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | MP3/WAV/Flac player |
| Infrared | No |