Huawei Nova 2 Plus
Price: 34,200.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2017, June 16th
-
androidOS: Android OS, v7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual 12 + 8 MP, f/1.8, phase detection autofocus,
-
memoryRAM: 4 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: 3340 mAh Battery, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei Nova 2 Plus |
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 2 Plus |
| Price | 34,200.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, May |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2017, June 16th |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 153.9 x 74.9 x 6.9 mm (6.06 x 2.95 x 0.27 in) |
| Body Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Body Color | Aurora Blue, Grass Green, Streamer Gold, Obsidian |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.5 inches (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 5.1 |
| Display Density | 401 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | No |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android OS, v7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| RAM | 4 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 12 + 8 MP, f/1.8, phase detection autofocus, |
| Secondary Camera | 20 MP |
| Camera Features | 1.25 µm pixel size,Geo-tagging,Touch focus,Face/smile detection,Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3340 mAh Battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging |
| Infrared | No |