Huawei P8
Price: 24,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2015, April
-
androidOS: Android, 4.4.2 (KitKat), 5.0.2 (Lollipop), planned upgrade
-
phone_androidDisplay: 5.2 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, f/2.0, 28mm, autofocus, OIS, dual-LED (dual
-
memoryRAM: 3 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 2680 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei P8 |
| Brand | Huawei |
| Model | P8 |
| Price | 24,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - UL00 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - UL00 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2015, April |
| Launch Date | Available. Released 2015, April |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 144.9 x 72.1 x 6.4 mm |
| Body Weight | 144 gm |
| Body Color | Titanium Grey, Mystic Champagne (16 GB model) Carb |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.2 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~424 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 4.4.2 (KitKat), 5.0.2 (Lollipop), planned upgrade |
| Chipset | HiSilicon Kirin 930/935 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16/64 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 28mm, autofocus, OIS, dual-LED (dual |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | 1.12 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 2680 mAh battery |
| Battery Stand By | No |
| Battery Talk Time | No |
MORE |
|
| Other Features | XviD/MP4/H.264 player |
| Infrared | No |