Huawei P8max
Price: 38,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2015, July
-
androidOS: Android, 5.0.2/5.1.1 (Lollipop), planned upgrade to 6.0 (Ma
-
phone_androidDisplay: 6.8 inches, 1080 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, f/2.0, autofocus, OIS, dual-LED (dual tone)
-
memoryRAM: 3 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 4360 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei P8max |
| Brand | Huawei |
| Model | P8max |
| Price | 38,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2015, April |
| Launch Date | Available. Released 2015, July |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 182.7 x 93 x 6.8 mm |
| Body Weight | 228 gm |
| Body Color | Luxurious Gold, Mystic Champagne, Titanium Grey |
DISPLAY |
|
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.8 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~326 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.0.2/5.1.1 (Lollipop), planned upgrade to 6.0 (Ma |
| Chipset | HiSilicon Kirin 935 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB |
| RAM | 3 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, autofocus, OIS, dual-LED (dual tone) |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | MP3/eAAC+/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 4360 mAh battery |
| Battery Stand By | No |
| Battery Talk Time | No |
MORE |
|
| Other Features | XviD/MP4/H.264 player |
| Infrared | No |