LG X Power2
Price: 14,200.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2017, March
-
androidOS: Android OS, v7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 1.5 GB RAM or 2 GB R
-
battery_charging_fullBattery: 4500 mAh battery, Non-removable Li-Ion battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG X Power2 |
| Brand | LG |
| Model | X power2 |
| Price | 14,200.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Yes |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2017, February |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2017, March |
| Made By | Korea |
BODY |
|
| Body Dimensions | 154.7 x 78.1 x 8.4 mm (6.09 x 3.07 x 0.33 in) |
| Body Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Body Color | Black Titan, Shiny Titan, Shiny Gold, Shiny Blue |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.5 inches (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 267 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | No |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android OS, v7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Mediatek MT6750 |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| RAM | 1.5 GB RAM or 2 GB R |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 5 MP, LED flash, 1.12 µm pixel size |
| Camera Features | 1/3" sensor size,1.12 µm pixel size,Geo-tagging,Touch focus,Face detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | To be confirmed |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Battery Capacity | 4500 mAh battery |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |
| Infrared | No |