LG G6
Price: 59,900.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Not announced yet
-
androidOS: Android OS, v7.0, Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.7 inches, 1440 x 2880 pixels
-
photo_cameraCamera: Dual 16 MP (29mm, f/1.8) + 16 MP (12mm, f/1.8), la
-
memoryRAM: 6 GB RAM
-
battery_charging_fullBattery: -, Non-removable Li-Ion battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG G6 |
| Brand | LG |
| Model | G6 |
| Price | 59,900.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat9 (3CA) 450/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | Not announced yet |
| Launch Date | Not announced yet |
| Made By | Korea |
BODY |
|
| Body Dimensions | - |
| Body Weight | - |
| Body Color | Various |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 1440 x 2880 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 565 ppi pixel density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 - Always-on display - LG O |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android OS, v7.0 |
| OS Version | Nougat |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 64GB / 128 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - single SI |
| RAM | 6 GB RAM |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual 16 MP (29mm, f/1.8) + 16 MP (12mm, f/1.8), la |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | 1/2.6" sensor size @ 29mm,1/2.6" sensor size @ 12mm,Geo-tagging,Touch focus,Face/smile detection,Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
SOUND |
|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - 32-bit/192kHz audio - Active noise cancellat |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
| Bluetooth | v5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | v3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The- |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes - 32-bit/192kHz audio - Active noise cancellat |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Battery Capacity | - |
| Battery Stand By | - |
| Battery Talk Time | - |
MORE |
|
| Other Features | Fast battery charging: 83% in 30 min (Quick Charge 3.0) |
| Infrared | Yes |