LG K30
Price: 17,000.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Coming soon. Exp. release 2018, May
-
androidOS: Android, 7.1 Nougat
-
phone_androidDisplay: 5.3 inches, 720 x 1280 pixels
-
photo_cameraCamera: 13 MP, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Ion 2880 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG K30 |
| Brand | LG |
| Model | K30 |
| Price | 17,000.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - T-Mobile |
| Network 4G | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 66(1700/2100), 71(600) - T-Mobile |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Nano-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2018, May |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2018, May |
| Made By | South Korea |
BODY |
|
| Body Color | Black, Blue |
| Build | Plastic body |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.3 inches |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~277 ppi |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.1 Nougat |
| Chipset | Qualcomm |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 400 GB |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Ion 2880 mAh battery |
MORE |
|
| Other Features | MP4/H.264 player |
| Infrared | No |