Huawei MediaPad M2 8.0
Price: 22,500.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2015, May
-
androidOS: Android, 5.1 Lollipop
-
phone_androidDisplay: 8 inches, 1200 x 1920 pixels
-
photo_cameraCamera: 8 MP, autofocus, LED flash
-
memoryRAM: 3 GB
-
battery_charging_fullBattery: Li-Po 4800 mAh battery, Non-removable
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | Huawei MediaPad M2 8.0 |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad M2 8.0 |
| Price | 22,500.00 Taka (approx) |
| Category | Tablet |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - M2-801L, M2-803L |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - M2-801L |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Micro-SIM |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2015, May |
| Launch Date | Available. Released 2015, May |
| Made By | China |
BODY |
|
| Body Dimensions | 214.8 x 124 x 7.8 mm |
| Body Weight | 330 gm |
| Body Color | Silver, Gold |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 8.0 inches |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Display Multitouch | Yes, up to 10 fingers |
| Display Density | ~283 ppi |
| Display Screen Protection | No |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.1 Lollipop |
| Chipset | Hisilicon Kirin 930 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T628 MP4 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| RAM | 3 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | 8 MP, autofocus, LED flash |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
SOUND |
|
| Audio | MP3/WAV/Flac player |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | 3.5mm jack |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| FM Radio | Yes |
| NFC | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | 3.5mm jack |
| Java | No |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | Li-Po 4800 mAh battery |
| Battery Stand By | No |
| Battery Talk Time | No |
MORE |
|
| Other Features | MP3/WAV/Flac player |
| Infrared | No |