LG K31
Price: 14,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020, August
-
androidOS: Android, 10 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 5.7 inches, 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio
-
photo_cameraCamera: Dual: 13 MP, (wide)
-
memoryRAM: 2 GB
-
battery_charging_fullBattery: 3000 mAh, Non-removable Li-Ion Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG K31 |
| Brand | LG |
| Model | K31, LM-K300Q, LMK300 |
| Price | 14,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, August |
| Launch Date | Available. Released 2020, August |
BODY |
|
| Body Dimensions | 147.8 x 71.1 x 8.6 mm (5.82 x 2.80 x 0.34 in) |
| Body Weight | 146 g |
| Body Color | Silver |
DISPLAY |
|
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
| Display Size | 5.7 inches, 81.1 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 295 ppi density |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| User Interface(UI) | LG UX 9.1 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC |
| RAM | 2 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Dual: 13 MP, (wide) |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| FM Radio | No |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
MORE |
|