LG Wing 5G
Price: 85,990.00 Taka (approx)
-
calendar_monthReleased: Available. Released 2020, October
-
androidOS: Android, 10 (Ten)
-
phone_androidDisplay: 6.8 inches, 1080 x 2460 pixels
-
photo_cameraCamera: Triple: 64 MP, (wide)
-
memoryRAM: 8 GB
-
battery_charging_fullBattery: 4000 mAh, Non-removable Li-Po Battery
SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Name | LG Wing 5G |
| Brand | LG |
| Model | Wing 5G, LMF100N, LM-F100N, LM-F100V |
| Price | 85,990.00 Taka (approx) |
| Category | Smartphone |
NETWORK |
|
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Network SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Network 5G | SA/NSA |
LAUNCH |
|
| Launch Announcement | 2020, September |
| Launch Date | Available. Released 2020, October |
BODY |
|
| Body Dimensions | 169.5 x 74.5 x 10.9 mm (6.67 x 2.93 x 0.43 in) |
| Body Weight | 260 g |
| Body Color | Aurora Gray, Illusion Sky |
| Build | Glass Front (Gorilla Glass 5), Glass Back (Gorilla Glass 5), Aluminum Frame |
DISPLAY |
|
| Display Type | Rotating P-OLED |
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM |
|
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Adreno 620 |
MEMORY |
|
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| RAM | 8 GB |
CAMERA |
|
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| Secondary Camera | Motorized Pop Up 32 MP |
| Camera Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND |
|
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
CONNECTIVITY |
|
| WIFI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with Dual Band A-GPS |
| NFC | Yes |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
BATTERY |
|
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging | Fast Charging |
MORE |
|
| Other Features | Wireless charging, |